Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pátrání po skřítcích je školní hra, která se koná vždy na Den dětí. 

dsc_0096.jpgHledání pokladu ve Staré Vodě: Jeden z povedených školních dnů zažili na samotném konci školního roku školáci ze Staré Vody. Ve středu 22. června 2016 si pro nás rodiče jednoho z žáků školy Adama Kuny připravili stopovací hru, při které žáci  plnili jednoduché i náročné úkoly spojené se školními znalostmi. Stopovací hře předcházelo seznámenífotografie005.jpg s některými z pověstí,  vážících se k obci Stará Voda, zejména těch o skřítcích žijících v podzemí nedalekého vrchu Dyleně a dále hledání dopisu od skřítků, který byl sestaven pomocí sdělení na nalezených mincích. Spojení se skřítky měla také následná stopovací hra, která měla závěr v podobě hledání pokladu pomocí detektoru kovů a podáváním školního obědu v přírodě.   

V rámci oslav Dne dětí dne  img_0627.jpg1. června 2013

byly děti seznámeny

s pověstmi našeho kraje. Potom hrály stopovací hru, ve které se měly dopátrat poselství skřítků. Naši školu navštívil skřítek Tilly, který dětem přinesl kouzelný magnetický kámen /foto dole/, plnící jejich přání a dětem napsal několik dopisů, kde jim vysvětlil plnění úkolů. Stopování probíhalo podle plánku naší školy se zakreslenými stanovišti. Stanoviště 003_m.jpgobsahovala rozstříhané části mapy, které měly žáky zavést k pokladu. Úkoly byly teoretické /vázaly se k informacím o naší obci a pověstem našeho regionu/ a také praktické. Závěrečná část probíhala na zahradě školní jídelny a děti tady podle mapy hledaly zakopaný poklad. Použili jsme použili detektor kovů, kterým jsem hledali staré mince a kulky. Činnosti venku byly přeloženy z důvodu nepřízně počasí. Užili jsme si spoustu legrace při hře plné záhad a překvapení.

 

ObrazekDne 4. června 2010 v rámci oslavy Dne dětí děti přespávaly v naší škole. V prostorách školy žáci hráli stopovací hru Pátrání po odkazu imag0004--2-.jpgskřítků a před usnutím se uskutečnilo čtení na dobrou noc - seznámení s pohádkou o skřítkovi Tilly a s některými Kynžvartskými pověstmi. V měsíci červnu jsme také navštívili hrad Kynžvart /článek zde/, pod jehož zdmi u zlatonosného potůčku se odehrávala pověst O králi skřítků - duchovi hor. Zde jsme hledali stopy starých časů v bojové poznávací hře.

5.jpg

 

Fotografie nalevo: zlatonosný potůček, dějiště pověsti o Králi skřítků - duchovi hor.

 

 

 

 

Pověsti o skřítcích:

Staré pověsti našeho kraje vyprávějí o bohatém městě na hoře Dyleni, které bylo pro svojí pýchu  prokleto a propadlo se do podzemí i se

svými poklady. Kdysi se na Dyleni  horničino, války však tuto činnost zastavily a horníky rozehnaly do všech světovýchObrazek stran. Po nich začali obývat opuštěné štoly gnomové -  skřítci, kteří strážili poklady. Skřítkové žili v  podzemní, ale později  začali vycházet ven a navštěvovat  lidská obydlí. Lidé byli rádi, když pomohli dětem v nebezpečí, ale později začali před  nimi hlídat  svoje obydlí a pokrmy.  Bylo zvykem, že hospodyně přikrývala knedlíky v hrnci, Obrazekaby je skřítkové neochutnávali, skřítkové měli totiž kapuci, která je činila neviditelnými a někteří byli zlomyslní.  Gnomů bylo nesmírné množství a podle pověstí měli také svého krále, který byl někdy zobrazován jako drobný skřítek, jindy jako Duch Dyleně. 

Na Kynžvartsku býval Cínový skřítek, který pomohl jednomu mládenci k objevení pokladu. K těmto přátelským skřítkům patřil i skřítek Tilly , který pomohl dcerce jednoho hospodáře ze Staré Vody. Před mnoha lety, kdy ještě nestála budova naší školy, tady stával Obrazekmalý domek. Rodina, která ho obývala,  měla mnoho dětí.  Matka zůstávala s  dětmi doma,  otec odcházel pracovat na pole a brával s sebou své dvě nejstarší dcery. Zatímco otec pracoval, děvčata po lese sbírala jahody. Když přicházel čas odebrat se domů, zjistila starší z dcer, že sestra se v lese ztratila. Společně s otcem hledali  sestru marně. Přivolali tedy pomoc z vesnice a již za úplné za tmy s pochodněmi prohledávali les.  Teprve když  v zoufalství vycházeli z lesa, našli děvčátko v bezpečí a Obrazekklidu sedět na kraji lesa. Vyprávěla o hodném skřítkovi, který jí ukázal cestu a zachránil ji před  hlubokou strží.  Rodina pak z vděčnosti dávala tomuto skřítkovi za okno domku část oběda. Uběhlo mnoho a mnoho let, domek již na svém místě nestojí, ale jak známo podle starých pověstí se skřítkové vracejí na místo, které si oblíbili. A proto i dnes v době, která pověstím moc nepřeje, naší školu navštěvuje skřítek Tilly  a dává  hodným dětem bonbony. Tento skřítek je dobrým duchem naší školy, ochraňuje školu před neštěstím a zlým slovem. Takto vypadá skřítek na dětských kresbách. /podle pověstí Ing. R. Švandrlíka – R. Švandrlík - Pověsti /